Samotny rodzic? Wskazówki dotyczące samodzielnego wychowywania dziecka

Samodzielne wychowywanie dziecka może być stresujące. Jeśli jesteś samotnym rodzicem, dowiedz się, jak radzić sobie z presją, znaleźć wsparcie i opiekować się dzieckiem.

Jeśli sam wychowujesz dziecko, masz dobre towarzystwo. Rodziny niepełne występują częściej niż kiedykolwiek. Wiedz, jak radzić sobie z niektórymi szczególnymi wyzwaniami, z którymi borykają się samotni rodzice, i co możesz zrobić, aby wychować szczęśliwe, zdrowe dziecko.

Typowe wyzwania dla samotnych rodziców

Wychowywanie dzieci może być trudne w każdych okolicznościach. Bez partnera stawki są wyższe. Jako samotny rodzic możesz ponosić wyłączną odpowiedzialność za wszystkie aspekty codziennej opieki nad dzieckiem.

Bycie samotnym rodzicem może powodować dodatkową presję, stres i zmęczenie. Jeśli jesteś zbyt zmęczony lub rozproszony, aby wspierać dziecko lub konsekwentnie dyscyplinować dziecko, mogą pojawić się problemy z zachowaniem.

Rodziny samotnie wychowujące dzieci mają generalnie niższe dochody i mniejszy dostęp do opieki zdrowotnej. Żonglowanie pracą i opieką nad dziećmi może być trudne finansowo i izolować społecznie. Możesz również martwić się brakiem męskiego lub żeńskiego wzorca rodzicielskiego dla swojego dziecka.

Pozytywne strategie Aby zmniejszyć stres w rodzinie samotnie wychowującej dzieci:

Pokaż swoją miłość ????. Pamiętaj, aby wychwalać swoje dziecko. Daj mu swoją bezwarunkową miłość i wsparcie. Każdego dnia przeznaczaj czas na zabawę, czytanie lub po prostu usiądź z dzieckiem. Utwórz procedurę. Struktura - taka jak regularne posiłki i pora snu - pomaga dziecku wiedzieć, czego się spodziewać. Znajdź wysokiej jakości opiekę nad dziećmi. Jeśli potrzebujesz regularnej opieki nad dzieckiem, poszukaj wykwalifikowanego opiekuna, który zapewni stymulację w bezpiecznym środowisku. Nie polegaj na starszym dziecku jako swojej jedynej opiekunce. Zachowaj ostrożność, prosząc nowego przyjaciela lub partnera o obserwowanie dziecka. Ustalić ograniczenia. Wyjaśnij swojemu domowi zasady i oczekiwania - na przykład mówienie z szacunkiem - i egzekwuj je. Współpracuj z innymi opiekunami w życiu Twojego dziecka, aby zapewnić konsekwentną dyscyplinę. Zastanów się nad ponowną oceną pewnych limitów, takich jak czas spędzany przez dziecko na ekranie, gdy wykaże on możliwość przyjęcia większej odpowiedzialności. Nie czuj się winny. Nie obwiniaj siebie ani nie psuj swojego dziecka, by nadrobić zaległości w byciu samotnym rodzicem. Dbaj o siebie. Uwzględnij aktywność fizyczną w codziennej rutynie, zdrową dietę i dużo snu. Umów się na zajęcia, które lubisz sam lub z przyjaciółmi. Daj sobie „przerwę”, organizując opiekę nad dzieckiem co najmniej kilka godzin w tygodniu. Opieraj się na innych. Opracuj rozkład jazdy z innymi rodzicami. Dołącz do grupy wsparcia dla samotnych rodziców lub szukaj pomocy społecznej. Zadzwoń po pomoc do bliskich, przyjaciół i sąsiadów. Społeczności wiary mogą być również pomocnymi zasobami. Bądź pozytywny. Jeśli masz trudności, możesz być szczery ze swoim dzieckiem, ale przypomnij mu, że wszystko będzie lepiej. Daj swojemu dziecku odpowiedni poziom odpowiedzialności, zamiast oczekiwać, że zachowa się jak „mały dorosły”. Zachowaj poczucie humoru, radząc sobie z codziennymi wyzwaniami.